Cherwell League Divisional Winners

Card image

2020

Tier 1 - A - Cumnor 1

Division Runner Up - Sandford St Martin 1

Tier 1 - B - Westbury 1

Division Runner Up - Twyford 1

Tier 2 - A - Thame Town 2

Division Runner Up - Minster Lovell 1

Tier 2 - B - Brackley 1

Division Runner Up - Horspath 2

Tier 3 - A - Horspath 3

Division Runner Up - Didcot 2

Tier 3 - B - Aston Rowant 3

Division Runner Up - Abingdon Vale 2

Tier 4 - A - Sandford St Martin 2

Division Runner Up - Witney Mills 2

Tier 4 - B - Leighton Buzzard 2

Division Runner Up - Twyford 2

Tier 5 - A - Horspath 4

Division Runner Up - Abingdon Vale 3

Tier 5 - B - Thame Town 3

Division Runner Up - Kimble 2

Tier 6 - Great & Little Tew 2

Division Runner Up - Thame Town 4

Card image

2019

Division 1 - Great Brickhill 1

Division Runner Up - Cumnor 1

Division 2 - Cropredy 1

Division Runner Up - Banbury 2

Division 3 - Sandford St Martin 1

Division Runner Up - Oxford Downs 2

Division 4 - Brackley 1

Division Runner Up - Witney Mills 1

Division 5 - Aston Rowant 3

Division Runner Up - Didcot 2

Division 6 - Buckingham Town 3

Division Runner Up - Bledlow Village 2

Division 7 - Bicester & North Oxford 2

Division Runner Up - Minster Lovell 2

Division 8 - Thame Town 3

Division Runner Up - Buckingham Town 4

Division 9 - Eynsham 2

Division Runner Up - Tiddington 3

Division 10 - Westbury 3

Division Runner Up - Minster Lovell 3

Card image

2018

Division 1 - Oxford Downs 1

Division Runner Up - Great Brickhill 1

Division 2 - Westbury 1

Division Runner Up - Didcot 1

Division 3 - Bicester & North Oxford 1

Division Runner Up - Minster Lovell 1

Division 4 - East Oxford 1

Division Runner Up - Thame Town 2

Division 5 - Aston Rowant 3

Division Runner Up - Kimble 1

Division 6 - Bledlow Ridge 1

Division Runner Up - Challow & Childrey 2

Division 7 - Bledlow Village 2

Division Runner Up - Westbury 2

Division 8 - Charlbury 2

Division Runner Up - Witney Mills 1

Division 9 - Bletchley Town 1

Division Runner Up - Thame Town 3

Division 10 - Dinton 3

Division Runner Up - Cropredy 3

Card image

2017

Division 1 - Dinton 1

Division Runner Up - Tiddington 1

Division 2 - Buckingham Town 2

Division Runner Up - Challow and Childrey 1

Division 3 - Wolverton Town 1

Division Runner Up - Westbury 1

Division 4 - Minster Lovell 1

Division Runner Up - Stokenchurch 1

Division 5 - Long Marston 2

Division Runner Up - Abingdon Vale 2

Division 6 - Aston Rowant 3

Division Runner Up - Chearsley 1

Division 7 - Horley 2

Division Runner Up - Minster Lovell 2

Division 8 - Didcot 3

Division Runner Up - Wolverton Town 2

Division 9 - Challow and Childrey 3

Division Runner Up - Oxford Downs 3

Division 10 - Kingston Bagpuize 2

Division Runner Up - Bletchley Town 2

Card image

2016

Division 1 - Aston Rowant 2

Division Runner Up - Great Brickhill 1

Division 2 - Oxford Downs 1

Division Runner Up - Abingdon Vale 1

Division 3 - Didcot 1

Division Runner Up - Bledlow Village 1

Division 4 - Westbury 1

Division Runner Up - Bicester & North Oxford 1

Division 5 - Thame Town 2

Division Runner Up - Horspath 3

Division 6 - Long Marston 2

Division Runner Up - Cropredy 2

Division 7 - Oxford & Bletchingdon Nondescripts 2

Division Runner Up - Sandford St Martin 2

Division 8 - Westbury 2

Division Runner Up - Witney Mills 2

Division 9 North - Buckingham Town 4

Division Runner Up - Thame Town 3

Division 9 South - Didcot 3

Division Runner Up - Oxford Downs 3

Card image

2015

Division 1 - Thame Town 1

Division Runner Up - Great Brickhill 1

Division 2 - Aston Rowant 2

Division Runner Up - Horspath 2

Division 3 - Cropredy 1

Division Runner Up - Buckingham Town 2

Division 4 - Great Brickhill 2

Division Runner Up - Tiddington 2

Division 5 - East Oxford 1

Division Runner Up - Oxford 3

Division 6 - Banbury 4

Division Runner Up - Didcot 2

Division 7 - Cropredy 2

Division Runner Up - Buckingham Town 3

Division 8 - Aston Rowant 4

Division Runner Up - Long Marston 3

Division 9 - Great & Little Tew 4

Division Runner Up - Kimble 2

Card image

2014

Division 1 - Buckingham Town 1

Division Runner Up - Wolverton Town 1

Division 2 - Leighton Buzzard Town 1

Division Runner Up - Long Marston 1

Division 3 - Great & Little Tew 2

Division Runner Up - Sandford St Martin 1

Division 4 - Horley 1

Division Runner Up - Blewbury & Wallingford 1

Division 5 - Stokenchurch 1

Division Runner Up - Tiddington 2

Division 6 - Long Marston 2

Division Runner Up - Aston Rowant 3

Division 7 - Sandford St Martin 2

Division Runner Up - Horley 2

Division 8 - Horspath 4

Division Runner Up - Shipton-under-Wychwood 3

Division 9 - Aston Rowant 4

Division Runner Up - Long Marston 3

Division 10 - Leighton Buzzard Town 3

Division Runner Up - Twyford 3

Card image

2013

Division 1 - Horspath 1

Division Runner Up - Shipton-under-Wychwood 1

Division 2 - Cumnor 1

Division Runner Up - Wolverton Town 1

Division 3 - Long Marston 1

Division Runner Up - Horspath 2

Division 4 - Didcot 1

Division Runner Up - Great & Little Tew 2

Division 5 - Great Brickhill 2

Division Runner Up - Leighton Buzzard Town 2

Division 6 - Bledlow Village 2

Division Runner Up - Brackley 1

Division 7 - East Oxford 2

Division Runner Up - Long Marston 2

Division 8 - Horley 2

Division Runner Up - Oxford 4

Division 9 - Horspath 4

Division Runner Up - Brackley 2

Division 10 - Long Marston 3

Division Runner Up - Shipton-under-Wychwood 4

Card image

2012

Division 1 - Great & Little Tew 1

Division Runner Up - Horspath 1

Division 2 - Twyford 1

Division Runner Up - Oxford 2

Division 3 - Cropredy 1

Division Runner Up - Bledlow Village 1

Division 4 - Horspath 2

Division Runner Up - Cublington 1

Division 5 - Horley 1

Division Runner Up - Didcot 1

Division 6 - Great Brickhill 2

Division Runner Up - Twyford 2

Division 7 - Bledlow Village 2

Division Runner Up - Bledlow Ridge 2

Division 8 - Cublington 2

Division Runner Up - Oxford Downs 3

Division 9 - Horley 2

Division Runner Up - Shipton-under-Wychwood 3

Division 10 - Witney Mills 2

Division Runner Up - Aston Rowant 4

Card image

2011

Division 1 - Shipton-under-Wychwood 1

Division Runner Up - Oxford Downs 1

Division 2 - Great Brickhill 1

Division Runner Up - Banbury 2

Division 3 - Oxford Downs 2

Division Runner Up - Twyford 1

Division 4 - Chearsley 1

Division Runner Up - Shipton-under-Wychwood 2

Division 5 - Cublington 1

Division Runner Up - Horspath 2

Division 6 - Horspath 3

Division Runner Up - Abingdon Vale 2

Division 7 - Twyford 2

Division Runner Up - Didcot 2

Division 8 - Banbury 4

Division Runner Up - Great & Little Tew 3

Division 9 - Cublington 2

Division Runner Up - Horspath 4

Division 10 - Shipton-under-Wychwood 3

Division Runner Up - Thame Town 3

Card image

2010

Division 1 - Horspath 1

Division Runner Up - Shipton-under-Wychwood 1

Division 2 - Oxford & Bletchingdon Nondescripts 1

Division Runner Up - Leighton Buzzard Town 1

Division 3 - Great Brickhill 1

Division Runner Up - Aston Rowant 1

Division 4 - Cropredy 1

Division Runner Up - Bicester & North Oxford 1

Division 5 - Great & Little Tew 2

Division Runner Up - Shipton-under-Wychwood 2

Division 6 - Horspath 2

Division Runner Up - Cropredy 2

Division 7 - Horspath 3

Division Runner Up - Great Brickhill 2

Division 8 - Didcot 2

Division Runner Up - Buckingham Town 2

Division 9 - Chearsley 2

Division Runner Up - Kingston Bagpuize 2

Division 10 - Horspath 4

Division Runner Up - Bledlow Village 3

Card image

2009

Division 1 - Dinton 1

Division Runner Up - Buckingham Town 1

Division 2 - Bourton Vale 1

Division Runner Up - Challow & Childrey 1

Division 3 - Leighton Buzzard Town 1

Division Runner Up - Twyford 1

Division 4 - Great Brickhill 1

Division Runner Up - Oxford Downs 2

Division 5 - Bicester & North Oxford 2

Division Runner Up - Chearsley 1

Division 6 - Didcot 1

Division Runner Up - Tiddington 2

Division 7 - Cumnor 3

Division Runner Up - Cropredy 2

Division 8 - Great Brickhill 2

Division Runner Up - Aston Rowant 3

Division 9 - Oxford Downs 3

Division Runner Up - Leighton Buzzard 3

Division 10 - Kingston Bagpuize 2

Division Runner Up - Tiddington 3

Card image

2008

Division 1 - Aston Rowant 1

Division Runner Up - Bicester & North Oxford 1

Division 2 - Milton Keynes Park 1

Division Runner Up - Dinton 1

Division 3 - Sandford St. Martin 1

Division Runner Up - Hanborough 1

Division 4 - Twyford 1

Division Runner Up - Buckingham Town 2

Division 5 - Great Brickhill 1

Division Runner Up - Aston Rowant 3

Division 6 - Wallingford 1

Division Runner Up - Bledlow Ridge 2

Division 7 - Tiddington 2

Division Runner Up - Kidlington 2

Division 8a - Oxford 4

Division Runner Up - Hanborough 2

Division 8b - Buckingham Town 3

Division Runner Up - Great Brickhill 2

Division 9a - Oxford Downs 3

Division Runner Up - Abingdon Vale 4

Division 9b - Princes Risborough 2

Division Runner Up - Leighton Buzzard 3

Card image

2007

Division 1 - Buckingham Town 1

Division Runner Up - Banbury 2

Division 2 - Horspath 1

Division Runner Up - Oxford 2

Division 3 - Oxford & Bletchingdon Nondescripts 1

Division Runner Up - Long Marston 1

Division 4 - Wolverton Town 1

Division Runner Up - Bledlow Village 1

Division 5 - Shipton-under-Wychwood 2

Division Runner Up - Banbury XX 2

Division 6 - Great & Little Tew 2

Division Runner Up - Abingdon Vale 2

Division 7 - Long Marston 2

Division Runner Up - Bledlow Village 2

Division 8 - Horspath 3

Division Runner Up - Dinton 3

Division 9a - Aston Rowant 3

Division Runner Up - Didcot 3

Division 9b - Banbury 4

Division Runner Up - Brackley 2

Card image

2006

Division 1 - Aston Rowant 1

Division Runner Up - Buckingham Town 1

Division 2 - Cumnor 1

Division Runner Up - Great & Little Tew 1

Division 3 - Horspath 1

Division Runner Up - Morris Motors Exiles 1

Division 4 - Long Marston 1

Division Runner Up - Chearsley 1

Division 5 - Bledlow Village 1

Division Runner Up - Stokenchurch 1

Division 6 - Bourton Vale 2

Division Runner Up - Oxford 3

Division 7 - Horspath 2

Division Runner Up - Wallingford 1

Division 8 - Cumnor 3

Division Runner Up - Cropredy 2

Division 9a - Kimble 2

Division Runner Up - Aston Rowant 3

Division 9b - Horspath 3

Division Runner Up - Oxford 4

Card image

2005

Division 1 - Kidlington 1

Division Runner Up - Milton Keynes Park 1

Division 2 - Banbury 2

Division Runner Up - Oxford Downs 1

Division 3 - Henley Town 3

Division Runner Up - Leighton Buzzard Town 1

Division 4 - Horspath 1

Division Runner Up - Cumnor 2

Division 5 - Oxford Downs 2

Division Runner Up - Chearsley 1

Division 6 - Thame Town 2

Division Runner Up - Banbury 3

Division 7 - Bourton Vale 2

Division Runner Up - Leighton Buzzard Town 2

Division 8 - Horspath 2

Division Runner Up - Henley Town 3

Division 9 - Bledlow Village 2

Division Runner Up - Kidlington 3

Card image

2004

Division 1 - Bicester & North Oxford 1

Division Runner Up - Shipton-under-Wychwood 1

Division 2 - Oxford 2

Division Runner Up - Kingston Bagpuize 1

Division 3 - Cumnor 1

Division Runner Up - Tiddington 1

Division 4 - Hanborough 1

Division Runner Up - Henley Town 2

Division 5 - Horspath 1

Division Runner Up - Cumnor 2

Division 6 - Oxford Downs 2

Division Runner Up - Stokenchurch 1

Division 7 - Oxford 3

Division Runner Up - Great & Little Tew 2

Division 8 - Kingston Bagpuize 2

Division Runner Up - Didcot 2

Division 9 - Horspath 2

Division Runner Up - Henley Town 3

Card image

2003

Division 1 - Aston Rowant 1

Division Runner Up - Oxford Downs 1

Division 2 - Kidlington 1

Division Runner Up - Kingston Bagpuize 1

Division 3 - Bledlow Ridge 1

Division Runner Up - Tiddington 1

Division 4 - Bicester & North Oxford 2

Division Runner Up - Henley Town 2

Division 5 - Hanborough 1

Division Runner Up - Bledlow Village 1

Division 6 - Chearsley 1

Division Runner Up - Stokenchurch 1

Division 7 - Banbury 3

Division Runner Up - Oxford & Bletchingdon Nondescripts 3

Division 8 - Witney Mills 2

Division Runner Up - Kingston Bagpuize 2

Division 9 - Buckingham Town 3

Division Runner Up - Chearsley 2

Card image

2002

Division 1 - Shipton-under-Wychwood 1

Division Runner Up - Thame Town 1

Division 2 - Bourton Vale 1

Division Runner Up - Sandford St Martin 1

Division 3 - Kidlington 1

Division Runner Up - Kingston Bagpuize 1

Division 4 - Bletchley Town 2

Division Runner Up - Princes Risborough 1

Division 5 - Brackley 1

Division Runner Up - Buckingham Town 2

Division 6 - Stanton St John Willows

Division Runner Up - Oxford & Horspath 3

Division 7 - Banbury XX 2

Division Runner Up - Oxford Downs 2

Division 8 - Wendover 2

Division Runner Up - Bourton Vale 2

Division 9 - Kingston Bagpuize 2

Division Runner Up - Dinton 3

Card image

2001

Division 1 - Buckingham Town 1

Division Runner Up - Shipton-under-Wychwood 1

Division 2 - Aston Rowant 1

Division Runner Up - Dinton 1

Division 3 - Oxford & Horspath 2

Division Runner Up - Abingdon Vale 1

Division 4 - Morris Motors 1

Division Runner Up - Dinton 2

Division 5 - Tiddington 2

Division Runner Up - Challow & Childrey 2

Division 6 - Shipton-under-Wychwood 2

Division Runner Up - Buckingham Town 2

Division 7 - Thame Town 2

Division Runner Up - Chalgrove 2

Division 8 - Banbury 3

Division Runner Up - Bicester & North Oxford 3

Division 9 - Morris Motors 2

Division Runner Up - Thame Town 3

Card image

2000

Division 1 - Banbury XX 1

Division Runner Up - Shipton-under-Wychwood 1

Division 2 - Kimble 1

Division Runner Up - Oxford Downs 1

Division 3a - Witney Mills 1

Division Runner Up - Kidlington 1

Division 3b - Aston Rowant 1

Division Runner Up - Henley Town 2

Division 3c - Tiddington 1

Division Runner Up - Aylesbury Town 1

Division 6a - Kimble 2

Division Runner Up - Tiddington 2

Division 6b - Challow & Childrey 2

Division Runner Up - Buckingham Town 2

Division 6c - Great & Little Tew 2

Division Runner Up - Shipton-under-Wychwood 2

Division 9 - Bicester & North Oxford 3

Division Runner Up - Banbury 3

Card image

1999

Division 1 - 1st XI - Henley Town 1

Division Runner Up - Banbury 1

Division 2 - 1st XI - Challow & Childrey 1

Division Runner Up - Oxford Nondescripts 1

Division 3 - 1st XI - Chalgrove 1

Division Runner Up - Kingston Bagpuize 1

Division 4 - 1st XI - Horspath 1

Division Runner Up - Morris Motors 1

Division 1 - 2nd XI - Banbury 2

Division Runner Up - Oxford 2

Division 2 - 2nd XI - Challow & Childrey 2

Division Runner Up - Sandford St Martin 2

Division 3 - 2nd XI - Kimble 2

Division Runner Up - Oxford Downs 2

Division 4 - 2nd XI - Moreton-in-Marsh 2

Division Runner Up - Bledlow Village 2

Division 1 - 3rd XI - Banbury 3

Division Runner Up - Banbury 3

Card image

1998

Division 1 - 1st XI - Banbury 1

Division Runner Up - Bicester & North Oxford 1

Division 2 - 1st XI - Henley Town 1

Division Runner Up - Sandford St Martin 1

Division 3 - 1st XI - Challow & Childrey 1

Division Runner Up - Great & Little Tew 1

Division 4 - 1st XI - Moreton-in-Marsh 1

Division Runner Up - Cropredy 1

Division 1 - 2nd XI - Bicester & North Oxford 2

Division Runner Up - Oxford Nondescripts 2

Division 2 - 2nd XI - Aston Rowant 2

Division Runner Up - Cumnor 2

Division 3 - 2nd XI - Great & Little Tew 2

Division Runner Up - Buckingham Town 2

Division 4 - 2nd XI - Cropredy 2

Division Runner Up - Wendover 2

Division 1 - 3rd XI - Banbury 3

Division Runner Up - Banbury 3

Card image

1997

Division 1 - 1st XI - Bicester & North Oxford 1

Division Runner Up - Banbury 1

Division 2 - 1st XI - Shipton-under-Wychwood 1

Division Runner Up - Oxford 1

Division 3 - 1st XI - Oxford Downs 1

Division Runner Up - Bledlow Ridge 1

Division 4 - 1st XI - Chalgrove 1

Division Runner Up - Great & Little Tew 1

Division 1 - 2nd XI - Bicester & North Oxford 2

Division Runner Up - Henley Town 2

Division 2 - 2nd XI - Dinton 2

Division Runner Up - Rover Cowley 2

Division 3 - 2nd XI - Swindon GWR 2

Division Runner Up - Long Marston 2

Division 4 - 2nd XI - Chalgrove 2

Division Runner Up - Oxford Downs 2

Division 1 - 3rd XI - Banbury 3

Division Runner Up - Challow & Childrey 3

Card image

1996

Division 1 - 1st XI - Banbury XX 1

Division Runner Up - Bicester & North Oxford 1

Division 2 - 1st XI - Oxford Nondescripts 1

Division Runner Up - Bourton Vale 1

Division 3 - 1st XI - Cumnor 1

Division Runner Up - Sandford St Martin 1

Division 4 - 1st XI - Wendover 1

Division Runner Up - Moreton-in-Marsh 1

Division 1 - 2nd XI - Bicester & North Oxford 2

Division Runner Up - Banbury XX 2

Division 2 - 2nd XI - Bourton Vale 2

Division Runner Up - Aylesbury Town 2

Division 3 - 2nd XI - Sandford St Martin 2

Division Runner Up - Cumnor 2

Division 4 - 2nd XI - Kimble 2

Division Runner Up - Bletchingdon 2

Division 1 - 3rd XI - Banbury XX 3

Division Runner Up - Cumnor 3

Card image

1995

Division 1 - 1st XI - Leighton Buzzard Town 1

Division Runner Up - Oxford 1

Division 2 - 1st XI - Banbury 1

Division Runner Up - Shipton-under-Wychwood 1

Division 3 - 1st XI - Kimble 1

Division Runner Up - Long Marston 1

Division 4 - 1st XI - Cumnor 1

Division Runner Up - Bledlow Village 1

Division 1 - 2nd XI - Banbury XX 2

Division Runner Up - Thame Town 2

Division 2 - 2nd XI - Banbury 2

Division Runner Up - Horspath 2

Division 3 - 2nd XI - Buckingham Town 2

Division Runner Up - Great & Little Tew 2

Division 4 - 2nd XI - Cumnor 2

Division Runner Up - Sandford St Martin 2

Division 1 - 3rd XI - Oxford Nondescripts 3

Division Runner Up - Cumnor 3

Card image

1994

Division 1 - 1st XI - Leighton Buzzard Town 1

Division Runner Up - Pressed Steel 1

Division 2 - 1st XI - Oxford Nondescripts 1

Division Runner Up - Thame Town 1

Division 3 - 1st XI - Dinton 1

Division Runner Up - Aston Rowant 1

Division 4 - 1st XI - Oxford Downs 1

Division Runner Up - Great & Little Tew 1

Division 1 - 2nd XI - Leighton Buzzard Town 2

Division Runner Up - North Oxford 2

Division 2 - 2nd XI - Oxford 2

Division Runner Up - Shipton-under-Wychwood 2

Division 3 - 2nd XI - Challow & Childrey 2

Division Runner Up - Brackley 2

Division 4 - 2nd XI - Oxford Downs 2

Division Runner Up - Moreton-in-Marsh 2

Note: The Peter Baker Trophy was changed in 2011 to be awarded to the Club with the highest points total from its two highest placed clubs in the Cherwell League, whereas previously it was the points total from 1st and 2nd XIs